eurobiznes | euroszkoła | eurogmina

2002 październik-grudzień

Polecamy również naszym goœciom: rozkłady jazdy. Jako jedni z pierwszym prezentujemy rewelacyjne: rozkład jazdy - sprawdŸ to koniecznie! Nasi goœcie często zaglšdajš tutaj: agencja interaktywna, i sš zadowoleni. Artystokratycznie wyglądające motocykle BMW. Tutaj: tapety na pulpit.
 forum   grupy   strony         Sb, 27-02-21
Archiwum negocjacji 2002 październik-grudzień
Polska będzie gotowa w 2004 roku
2002-10-10 10:30

Raport Komisji Europejskiej

Wczoraj KE ogłosiła oficjalnie swój raport o stanie przygotowania kandydatów, w którym rekomenduje rozszerzenie UE o 10 państw na początku 2004 roku. Będzie to najbardziej ambitne powiększenie Unii w historii. Jak pisze dziennik Rzeczpospolita, przywódcy "15" mają tylko dwa tygodnie na rozważenie zaleceń Komisji. Podczas szczytu w Brukseli 24 października podejmą decyzję, czy zaprosić do Unii wspomnianą dziesiątkę. Wiadomo jednak, że to zrobią - Komisja prowadziła w ostatnich miesiącach zakulisowe konsultacje ze stolicami krajów UE.

Niektórzy komisarze uważają, że kandydaci nie będą jeszcze gotowi w 2004 roku, ale na pozytywną decyzję komisji wpłynęło to, że dalsze odkładanie rozszerzenia może doprowadzić do opóźnienia na wiele lat. Zarówno w krajach kandydackich jak i członkowski narastają obawy przed powiększeniem UE. W raporcie znalazło się jednak wiele krytycznych uwag pod adresem Polski. Z trzech kryteriów członkostwa w Unii - politycznego, ekonomicznego i dostosowania do prawa europejskiego - nasz kraj spełnia dziś tylko pierwszy. Komisja uznała, że "Polska dokonała ogromnego postępu ku konsolidacji i pogłębieniu stabilności instytucji gwarantujących demokrację, przestrzeganiu prawa, poszanowaniu praw człowieka i praw mniejszości". Bruksela zwraca jednak uwagę na marne wyniki w poprawie pracy administracji.

Na wypadek gdyby nowi członkowie UE nie wprowadzali właściwie zasad Jednolitego Rynku przewiduje się klauzule ochronną, która pozwoli na oddzielenie rynku strych krajów członkowskich od nowych w razie ewentualnych zaburzeń.

Traktaty akcesyjne będą gotowe w sześć tygodni po zakończeniu negocjacji a podpisane mogą być przez przywódców UE i państw kandydujących wiosną 2003 roku.

Źródło:Rzeczpospolita

Komentarze do artykułu

Unia odwleka przyjecie Polski.
Niepewny
2002-10-25 15:02
 
 Statystyki zapewnia:o autorach serwisu | praktyki | studia europejskie | dokumenty
cms, content management system, zarządzanie treścią, serwisy internetowe, serwisy www, strony www - system zarządzania treściąagencja interaktywna, serwisy internetowe, intranet, extranet, multimedia, mobilne, programowanie strony WWW, prezentacje Flash, gry Java, aplikacje J2EE, oprogramowanie telefonów komórkowych, aplikacje mobilne, WAP, pocket pc, grafika, Cult 3d, hosting, outsourcing, agencja kreatywna
statystyki www stat.pl