eurobiznes | euroszkoła | eurogmina

2002 kwiecień-czerwiec

Wcale nie dla mniej wymagających użytkowników dobrym wyborem są też motocykle Kawasaki. Nasi specjaliści wiedzą, co to agencja interaktywna. Polecamy również naszym goœciom: skutery. Testujemy enduro. Oprawione muzyką rozkłady jazdy.
 forum   grupy   strony         Wt, 02-03-21
Archiwum negocjacji 2002 kwiecień-czerwiec
Brak entuzjazmu wobec rozszerzenia w UE
2002-04-26 17:28

Eurobarometr

Gdyby przeprowadzono referendum w całej Unii rozszerzenie uzyskałoby poparcie 51 procent obywateli ale referenda w niektórych pojedynczych krajach zakończyłyby się klęską.

Jak podaje Rzeczpospolita za Eurobarometrem, 46 procent Francuzów jest przeciwko rozszerzeniu. Wynika to z ich obaw, że kraje Europy Środkowej są zapleczem Niemiec, konkurenta Francji w UE oraz, że po rozszerzeniu zmieni się polityka rolna Wspólnoty, która jest bardzo korzystna dla francuskich producentów żywności.

Sprzeciw Niemców (47 procent) i Austriaków (46 procent) wynika z przekonania, że wzrośnie przestępczość, emigracja i bezrobocie. Kraje te w znacznej mierze będą obciążone kosztami rozszerzenia.

Państw które popierają rozszerzenie są takie, którym z pewnych względów zależy na przyjęciu do Unii poszczególnych krajów. Grecy (74 procent) chcą przyjęcia Cypru a kraje skandynawskie państw leżących nad Bałtykiem bo liczą na wzrost zamożności regionu i ograniczenie ścieków wlewanych do morza.

Niektórzy, jak Hiszpanie i Portugalczycy nie obawiają się rozszerzenia ze względu na położenie geograficzne. Przyjęcie tak odległych krajów nie będzie miało na nich dużego wpływu.

W krajach o prężnych gospodarkach, jak Irlandia, Holandia i Luksemburg liczy się na korzyści, które przyniesie powiększenie jednolitego rynku.

Z badań opinii publicznej wynika również, że mieszkańcy UE chcą nas przyjąć pod warunkiem niezbyt wysokich kosztów i przeprowadzenia reform w krajach kandydackich.

Miłą informacją jest pod względem sympatii do krajów kandydackich jesteśmy na trzecim miejscu na trzynaście.

Źródło:Rzeczpospolita

Komentarze do artykułu
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany
 Statystyki zapewnia:o autorach serwisu | praktyki | studia europejskie | dokumenty
cms, content management system, zarządzanie treścią, serwisy internetowe, serwisy www, strony www - system zarządzania treściąagencja interaktywna, serwisy internetowe, intranet, extranet, multimedia, mobilne, programowanie strony WWW, prezentacje Flash, gry Java, aplikacje J2EE, oprogramowanie telefonów komórkowych, aplikacje mobilne, WAP, pocket pc, grafika, Cult 3d, hosting, outsourcing, agencja kreatywna
statystyki www stat.pl