Coraz bardziej popularne stają się motocykle Suzuki, które znajdują swoje miejsce zarówno w sporcie, jak i w pracy. Bardzo popularne skutery. Osoby o sportowych aspiracjach wybierają filmy. Również kochający motocykle Yamaha powinni odwiedzić nasz serwis. Zapraszamy kochających motocykle Buell.
Problem specjalnych stref ekonomicznych i hutnictwa
Jak podaje dziennik Rzeczpospolita, 8 kwietnia przyjedzie do Polski dyrektor generalny Komisji Europejskiej ds. pomocy publicznej Alexandre Schueble. Jego zadaniem będzie zakończenie sporu na temat specjalnych stref ekonomicznych. Rząd przedstawił kilka rozwiązań mających spełnić trzy wymogi: dostosowanie do unijnego prawa, wywiązanie się przez rząd ze zobowiązań wobec inwestorów i uwzględnienie sytuacji polskiego budżetu.
W strefach działa około 700 przedsiębiorstw. Nie oficjalnie wiadomo, że zostaną one podzielone na trzy grupy. Pierwsza, największa to przedsiębiorstwa otrzymujące zwolnienia podatkowe w wielkości zgodnej z regułami UE czyli 50% wartości inwestycji (65% w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw).
Druga grupa to duże przedsiębiorstwa eksportujące w skali Jednolitego Rynku otrzymujące większą od dozwolonej w UE pomoc. Dodatkowo przedsiębiorstwa te należą do tzw. wrażliwych branż z chroniczną nadprodukcją (np. przemysł motoryzacyjny). Tej grupie rząd chce zaproponować odszkodowania za obiecaną pomoc przekraczającą unijne limity. Odszkodowania te były wypłacane stopniowo ze względu na stan budżetu i muszą być zaakceptowane przez Komisję Europejską.
Dla małych i średnich przedsiębiorstw, którym została przyznana większa pomoc od dozwolonej rząd będzie się starał o okres przejściowy. Argumenty za tym rozwiązaniem to fakt, że działają one tylko na rynku lokalnym a nie na całym Jednolitym Rynku oraz to, że ulgi dla nich tylko nieznacznie przekraczają możliwą dla MŚP pomoc w tak biednych regionach jak Polska.
Do zgody na powyższe rozwiązania rząd chce przekonać KE dzięki ustępstwom w sprawie ograniczenia mocy produkcyjnych polskich hut aż o ¼. Huty zostały postawione przed ultimatum: albo ograniczą produkcję albo nie będą otrzymywać pomocy publicznej.