eurobiznes | euroszkoła | eurogmina

praca

Bardzo popularne motocykle KTM. Nasi specjaliści wiedzą, co to motory. Testujemy tapety na pulpit. Oprawione muzyką motocykle Suzuki. Ale i teledyski również można znaleźć na Ścigacz.pl.
 forum   grupy   strony         Pt, 22-01-21
Kompendium wiedzy na tematy UniiEuropejskiej

Komisja Europejska przedstawiła swoją propozycję okresu przejściowego w sprawie swobodnego przepływu pracowników. Jest to odłożenie pełnego prawa Polaków do pracy w UE na 7 lat. Polscy negocjatorzy nie zgadzają się na restrykcje. Prawdopodobnie możliwa będzie legalna praca w Holandii od chwili rozszerzenia.

Głównie Niemcy i Austria opowiedziały się za zakazem pracy dla emigrantów z naszego kraju. To właśnie tam jest najwięcej pracujących nielegalnie w UE Polaków. Niemcy i Austriacy obawiają się szczególnie sytuacji w której obywatele nowych krajów członkowskich dojeżdżaliby do codziennie do pracy na teren Niemiec lub Austrii. Masowe występowanie takiego zjawiska jest bardzo prawdopodobne bo np. Polski pracownik korzystałby zarówno na dużo wyższych zarobkach w Niemczech jak i na stosunkowo niskich cenach w Polsce. Z punktu widzenia Niemiec, byłoby to podwójnie szkodliwie ponieważ konkurowaliby oni o miejsca pracy z Niemcami a dodatkowo całość zarobionych pieniędzy wydawaliby po naszej stronie granicy napędzając koniunkturę w Polsce, a nie w miejscu zatrudnienia.

Gdy przestanie obowiązywać okres przejściowy oprócz legalnego podjęcia pracy będzie można w UE zamieszkać z rodziną i korzystać ze wszystkich praw socjalnych. Po upływie pięciu lat uzyska się prawo do głosowania w wyborach lokalnych. Dziś rządy większości krajów UE nie patrzą aż tak krytycznie na emigrantów z Europy Środkowej ponieważ pojawiają się braki siły roboczej w niektórych branżach. W ostatnim czasie pojawiły się zaproszenia do Niemiec dla informatyków czy do Skandynawii dla pielęgniarek. Od lat zachodnioeuropejskim urzędom pracy nie udaje się nakłonić rodzimych bezrobotnych do tzw. brudnych zawodów. Ważnym czynnikiem jest bardzo mały przyrost naturalny w UE a co za tym idzie starzejące się społeczeństwo. Jeżeli nie zostanie zreformowany system socjalny niektóre państwa Wspólnoty mogą mieć problemy z utrzymaniem emerytów. Natomiast pracujący legalnie i płacący składki na emerytury i opiekę zdrowotną imigranci pomogliby utrzymać równowagę budżetową. Premier Holandii Wim Kok oświadczył, że obywatele polscy będą mogli już od chwili przystąpienia legalnie pracować w tym kraju. Wynika to baku pracowników w prawie wszystkich branżach.

Nie należy zapominać o nieufności zachodnich społeczeństw do obcokrajowców. To jest główną przyczyną proponowanych okresów przejściowych. Mimo, że kontrolowana racjonalna emigracja zarobkowa jest korzystna dla europejskich przedsiębiorstw i gospodarki to w oczach obywateli przybysze są konkurentami o miejsca pracy i dobrobyt. Jednak imigranci z Europy Środkowej mogą liczyć na większą przychylność ze względu na mniejszą odmienność kulturową w porównaniu z ludnością napływająca z innych obszarów. Wynika to z tego, że ta druga grupa rzadko asymiluje się ze społeczeństwem kraju, w którym się osiedla.

Oto trzy reguły obowiązującego w Unii Europejskie swobodnego przepływu osób (głównie pracowników):

  1.   zasada niedyskryminacji - niegorsze traktowanie pracowników z innego kraju - jednolite warunki zatrudnienia
  2.   jednolite standardy socjalne - emerytury, ubezpieczenia, bezproblemowy transfer pieniędzy)
  3.  wzajemne uznawanie dyplomów i kwalifikacji.
Komentarze do artykułu

nie rozumiem tych niemieckich obaw o napedzanie koniunktury przez Polaków "za granicą" - przecież po zjednoczeniu ma nie być granic, tylko wspaniała wspólna Europa?
yars
2002-06-01 09:30

Jestem radek, a to Władek -pocałujcie nas w pośladek!
Czang Kai Szek
2003-03-08 09:52

Co ma wspólnego żarówka z członkiem
-I to, i to można zastąpić świecą.
Bombastic
2003-03-18 10:17

Jak nie masz nic madrego do powiedzenia idioto to sie nie wypowiadaj!!!
Powaznie zas wszystko zalezy od konkretnej sytuacji, miejsca i czasu.nie mozna generalizowac. Na do dobre traktowanie trzeba sobie zasluzyc i do wszystkiego dojsc ciezka praca.
Poradza sobie naprawde dobrzy, reszta zas zostanie w kraju albo szybko do niego wroci...
Nie bedziemy traktowani gorzej przez nikogo, jesli tylko do takiego traktowania nie sprowokujemy.
Zycze wszystkim powodzenia...mieszkam i pracuje na terenie Unii juz ponad 4 lata, nie narzekam pod zadnym wzgledem!
geronimo
2003-05-03 06:13

LUDZIE O CZYM WY MÓWICIE JA PRAWNIK Z ZAWODU PRACUJE JAKO PRZDSTAWICIEL UBEZPIECZENIOWY BEDZIE JESZCE GORZEJ ZOBACZYCIE. POZDRAWIAM WSZYSTKICH PRACUJĄCYCH.
WWW.GIULIO@O2.PL
2004-05-20 16:19

LUDZIE O CZYM WY MÓWICIE JA PRAWNIK Z ZAWODU PRACUJE JAKO PRZDSTAWICIEL UBEZPIECZENIOWY BEDZIE JESZCE GORZEJ ZOBACZYCIE. POZDRAWIAM WSZYSTKICH PRACUJĄCYCH.
WWW.GIULIO@O2.PL
2004-05-20 16:21

Dziwne podejscie do sprawy,wy jak jacys niewolnicy sie zachowujecie,a co sie z takimi robi? Takich sie wykorzystuje oto jest odpowiedz.No i jestescie wykorzystywani na calym swiecie nie tylko w Europie.Jak to moze byc mozliwym,zeby pracownik z jednego kraju tejze samej unii byl traktowany inacze niz z innego kraju?Coz to jest?Jak nie chca to niech wystapia z tej swojej wspanialej organizacji,ktora nie tylko,ze jest nisprawiedliwa ale propaguje czasy niewolnictwa.Nie wiem jak wy ale ja nie zamierzam kucac przed krolowa,bo to jej robota.
erdmanneva@hotmail.com
2007-05-09 16:10
 
 Statystyki zapewnia:o autorach serwisu | praktyki | studia europejskie | dokumenty
cms, content management system, zarządzanie treścią, serwisy internetowe, serwisy www, strony www - system zarządzania treściąagencja interaktywna, serwisy internetowe, intranet, extranet, multimedia, mobilne, programowanie strony WWW, prezentacje Flash, gry Java, aplikacje J2EE, oprogramowanie telefonów komórkowych, aplikacje mobilne, WAP, pocket pc, grafika, Cult 3d, hosting, outsourcing, agencja kreatywna
statystyki www stat.pl